Güneş Enerji Santrali Projelerinde temizlik kritik öneme sahiptir. Temizliğin önemini birkaç başlık altında toplarsak bunlar:

  • Panel yüzeyinin tozla kaplanması ile hücrelere ulaşan güneş enerjisinin azalması ve enerji üretiminin düşmesi
  • Uzun süre temizlenmeyen panel yüzeylerinin oksitlenerek güneş enerjisinin hücrelere ulaşamaması ve enerji üretiminin azalması
  • Temizlik yapılmadığı için, Oksitlenen panel yüzeylerinin eski haline gelmesinin imkansız hale gelmesi
  • Panel yüzeylerinin oksitlenmesi nedeniyle üreticiler tarafından verilen 20 yıllık üretim süresinin azalması ve garanti dışı kalması

Panel temizliğinin doğru ekipmanlar ile yapılmaması, uzun vadede panel yüzey camlarında mikro çiziklere, panel kırılmalarına ve uzun vadede konstrüksiyonların zarar görmesine neden olacaktır.

Panel yüzeyinin tozla kaplanması sebebiyle hücrelere ulaşan güneş enerjisi azalmış ve enerji üretimi düşmüş bir güneş paneli.
Image
Uzun süre temizlenmeyen panel yüzeylerinin oksitlenmesi, üreticiler tarafından verilen 20 yıllık üretim süresinin azalması ve garanti dışı kalmasına neden olacaktır.
Image
Uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan ölçümler sonucunda oluşturulan Enerji Kayıp Grafiği
Image
Temizlik yapılmadığı için, panel yüzeyleri Oksitlenmiş ve eski haline gelmesi imkansız hale gelmiş bir güneş paneli.
Image
Panel Temizliğinin doğru ekipmanlar ile yapılmaması, uzun vadede panel yüzey camlarında mikro çiziklere, panel kırılmalarına ve konstrüksiyonların zarar görmesine neden olacaktır.
Image